Sarajevo, 28. april/travanj 2004. 

61. SJEDNICA VLADE FEDERACIJE BiH:


UTVRĐEN NACRT OBITELJSKOG ZAKONA FEDERACIJE BiH

Rješenja ponuđena u Nacrtu obiteljskog zakona, utvrđenog na današnjoj sjednici Vlade FBiH, proizašla su iz potrebe usuglašavanja domaćeg zakonodavstva s međunarodnim standardima, novonastale socijalne i ekonomske situacije u Bosni i Hercegovini, te nemogućnosti praktične provedbe trenutno važećeg zakona iz ove oblasti, preuzetog od Republike BiH.

Tekst novog i sveobuhvatnog zakona (od 387 članaka podijeljenih u devet poglavlja) sačinila je radna skupina koju je utemeljilo Federalno ministarstvo pravde, a prethodila mu je inicijativa koju su pokrenuli federalni ombudsmani. Naime, Odjelu za prava djeteta pri Instituciji ombudsmana se obraćao sve veći broj građana zbog toga što se postojećim zakonom nisu mogle riješiti brojne sporne situacije. Osobito su izraženi problemi izvršenja odluka o izdržavanju djece, njihove predaje nakon razvoda roditelja, nasilja u obitelji (koje je u praksi prolazilo bez ikakvih kazni po nasilnike), predugi postupci utvrđivanja očinstva, spora ili nikakva provedba postupka za oduzimanje roditeljskog prava u slučajevima najgoreg zanemarivanja, pa čak i zlostavljanja djece.

Sve ovo je povod što su u novo zakonsko rješenje ugrađene bitne i velike promjene koje trebaju osigurati bolju zaštitu obitelji i djece. Nacrt zakona ističe ulogu Centra za socijalnu skrb kao tijela starateljstva na planu pružanja stručne pomoći i zaštite prava i interesa djeteta i drugih članova obitelji. Uloga Centra ogleda se i kroz rješavanje unutarobiteljskih sporova i poremećenih odnosa. Novina je i zabrana nasilničkog ponašanja u obitelji, pri čemu se podrazumijeva svako narušavanje tjelesnog ili psihičkog integriteta.

Zakon tretira i pojam braka - uvjete i postupak za njegovo sklapanje, prava i dužnosti supružnika, te prestanak braka. Ukoliko samo jedan od propisanih uvjeta nije ispunjen (da su bračni drugovi različitog spola, da su pred matičarem izjavili pristanak za sklapanje braka), brak se smatra nepostojećim. Predviđena je mogućnost da, nakon sklapanja braka u obveznoj građanskoj formi, to može biti učinjeno i pred vjerskim službenikom. Novina je, u odnosu na sadašnji zakon iz ove oblasti, propisana dužnost bračnih drugova na obostranu vjernost. Suprugu se zabranjuje tražiti razvod braka za vrijeme trudnoće supruge i ako već imaju dijete uzrasta do godine dana. Za razliku od dosadašnjeg rješenja, po kojem je mirenje bračnih drugova bio faza sudbenog postupka, Nacrt predviđa posredovanje koje provodi osoba koji je za to ovlastio federalni ministar rada i socijalne politike.

UTVRĐEN PRIJEDLOG ZAKONA O VRSTAMA
I POSTOTCIMA TJELESNE ONESPOSOBLJENOSTI

Na današnjoj sjednici u Sarajevu Vlada Federacije BiH je utvrdila Prijedlog zakona o vrstama i postotcima tjelesne onesposobljenosti, u koji su ugrađene primjedbe i sugestije iz parlamentarne rasprave o Nacrtu ovog dokumenta, kao i mišljenja skupine eminentnih medicinskih stručnjaka. Ovom zakonom utvrđuju se vrste i postotci tjelesnih onesposobljenosti (nastalih kao posljedica povrede na radu ili bolesti uzročene radom) na temelju kojih se, sukladno Zakonu o mirovinskom i invalidskom osiguranju, stječe pravo na novčanu naknadu.

Tekst Prednacrta ovog zakona dat je na razmatranje svim kantonima, a kako Posavski, Zapadnohercegovački, Bosansko-podrinjski i Unsko-sanski kanton nisu dostavili primjedbe, smatra se da su suglasni s ponuđenim rješenjima.

Člankom 3. ovog zakona precizno se utvrđuju postotci oštećenja pojedinih dijelova tijela (od 30 do 100 posto). Ukoliko postoje dvije ili više tjelesnih onesposobljenosti neke osobe, ukupan postotak određuje se povećanjem postotka pojedinačne onesposobljenosti: 10 posto za svaku dalju onesposobljenost koja iznosi 30 ili 40 posto, a po 20 posto za svaku dalju onesposobljenost koja iznosi 50 ili više posto.

UTVRĐEN PRIJEDLOG ZAKONA O MATIČNOJ EVIDENCIJI O OSIGURANICIMA
I KORISNICIMA PRAVA IZ MIROVINSKOG I INVALIDSKOG OSIGURANJA

Svrha Zakona o matičnoj evidenciji o osiguranicima i korisnicima prava iz mirovinskog i invalidskog osiguranja, čiji je Prijedlog danas utvrdila Federalna vlada, osim evidentiranja korsnika, jeste uređenje odnosa iz ove oblasti između nositelja osiguranja, poslodavaca i osiguranika. Na ovaj način stvaraju se pravne pretpostavke za nesmetano ostvarivanje i korištenje prava iz mirovinskog i invalidskog osiguranja, kao i njegova provedba.

Vođenje matične evidencije Zakon daje u nadležnost Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje, koji će to raditi prema jedinstvenim metodološkim načelima i kodeksu šifara.

Sukladno Zakonu o upravi u FBiH i drugim propisima, nadzor nad provedbom i primjenom Zakona vršit će nadležne inspekcijske službe.

ODLUKA O PRIJENOSU PRAVA KORIŠTENJA NA POSLOVNIM OBJEKTIMA

Vlada je donijela Odluku da se poslovni objekti u ulicama Odobašina 45 (Krajiška) i Alipašina 14 u Sarajevu, kojima je do sada raspolagalo Federalno ministarstvo odbrane, dodijele Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije sa pravom korištenja bez naknade.

Ovi se objekti ne mogu prenositi na druga pravna lica bez odluke Vlade FBiH.

Federalno ministarstvo odbrane će u roku od sedam dana ove prostore zapisnički predati Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije i o tome će informirati Vladu FBiH.

UNAPREĐENJE ZDRAVLJA DJECE - MEĐU FEDERALNIM PRIORITETIMA

Na današnjoj sjednici Vlada je donijela Odluku o dopunama Odluke o utvrđivanju prioritetnih vertikalnih programa zdravstvene zaštite od interesa za FBiH i prioritetnih najsloženijih oblika zdravstvene zaštite iz određenih specijalističkih djelatnosti koje će se pružati osiguranim osobama na teritoruju Federacije BiH.

Na ovaj je način omogućeno sredstavima Federalnog fonda solidarnosti pokrivati i troškove provedbe preventivnih i programa unaprjeđenja zdravlja djece.

Vrijednost programa ovisit će o njihovom utvrđenom broju koji će proglasiti federalni ministar zdravstva, kao i o financijskim mogućnostima Federalnog fonda solidarnosti.

IZVJEŠTAJ O SREDSTVIMA FEDERALNOG FONDA SOLIDARNOSTI U 2003. GODINI

Vlada je danas upoznata s Izvještajem o obračunu sredstava Federalnog fonda solidarnosti za prošlu godinu, kojeg je sačinio Federalni zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja.

U tom su periodu ostvareni ukupni prihodi od 47,5 miliona KM, dok je potrošeno 52,2 miliona KM, što u konačnici znači negativni saldo od 4,7 miliona KM. Do njega je došlo zbog neizmirenih obaveza budžeta FBiH od 2,6 miliona KM, povećanog opsega zdravstvenih usluga prema programu zdravstvene zaštite koji se finansira iz ovog fonda, te zbog rebalansa Finansijskog plana Fonda u visini od 2,6 miliona KM.

Vlada je saglasna da se višak rashoda iz prošle godine sa 2,067 miliona pokrije iz rezervi Fonda za 2002. godinu. Što se tiče ostatka rashoda, Vlada je zadužila Fond da ga pokrije usklađenjem rashoda i prihoda u ovoj godini.

Pošto planirani prihodi ovog fonda nisu ostvareni zbog nedostatka sredstava, neke usluge (citoterapija) su već polovinom godine morale biti obustavljene. Uvedeni su i novi programi finansirani iz ovog fonda, kao što su dječija onkologija, humana reprodukcija za stradalnike odbrambenog rata i poboljšanje kvalitete i sigurnosti zdravstvenih usluga i akreditacija u zdravstvu, što je rezultiralo ostvarenim viškom rashoda.

Rebalansom budžeta Fonda prihodi iz budžeta FBiH su umanjeni za devet miliona KM, pa su morale biti reducirane predviđene usluge samo na najprioritetnije - navedeno je u ovom Izvještaju.

PROGRAM PRIHODA I RASHODA FEDERALNE DIREKCIJE
ZA CIVILNO ZRAKOPLOVSTVO ZA 2004. GODINU

Federalna direkcije za civilno zrakoplovstvo (FED CAD) planira u tekućoj godini ostvariti 10.404.190 konvertibilnih maraka prihoda, a najveće stavke u tome su prihoodi od federalnog proračuna (8.804.190 KM) i od naplate navigacijskih uređaja u preletu preko BiH (3.300.000 KM).

Na rashodovnoj strani, kako se kaže u Programu prihoda i rashoda FED CAD-a, razmatranom i usvojenom na današnjoj sjednici Vlade FBiH, predviđa se jednak iznos (10.404.190 KM), a najveće su stavke ugovorene usluge (3.8000.000 KM), plaće i naknade (2.550.000 KM), nabavka opreme (1.204.109 KM) i otplata kredita (1.000.000 KM).U sjedištu Direkcije u Mostaru, Uredu u Sarajevu, te odjelima kontrole leta u Sarajevu, Mostaru i Tuzli, FED CAD ima ukupno 103 uposlenika, što je 64 posto od broja predviđenog Pravilnikom o unutarnjem ustrojstvu.

PROGRAM OSPOSOBLJAVANJA OBJEKATA ZA ZAŠTITU OD POPLAVA

Razmatrajući i ocjenjujući dobrim pristup na koji je urađen Program osposobljavanja objekata za zaštitu od poplava područja uz rijeku Savu koji su u vlasništvu Federacije BiH, Vlada FBiH je zadužila Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva da joj prezentira već urađenu ekspertizu o ovom pitanju. Federalno ministarstvo financija će dostaviti ocjenu o mogućnosti kreditnog zaduženja proračuna ili javnih poduzeća do 2008. godine.

Vlada je razmatrala i usvojila finansijske planove javnih preduzeća “Vodno područje slivova rijeke Save” i “ Vodno područje slivova Jadranskog mora”. U prvom su za ovu godinu predviđeni ukupni prihodi od 16,5 miliona KM, od čega je oko 530 hiljada KM ostavljeno u rezervu, dok je u drugom ukupni prihod planiran sa 4,8 miliona uz oko 100 hiljada rezervnih sredstava.

Vlada je prihvatila plan ovih preduzeća o visini sredstava potrebnih za sprovođenje Glavnog operativnog plana odbrane od poplava u 2004. godini.

INFORMACIJA O SJEDNICI EKONOMSKO-SOCIJALNOG VIJEĆA

Č lanovi Vlade FBiH danas su informirani o razgovorima vo đ enim na sjednici Ekonomsko - socijalnog vijeća odr žanoj 27.4.2004. godine . Udruga poslodavaca je , tom prigodom , podr ž ala Program za socijalno zbrinjavanje zaposlenika koji ć e u procesu privatizacije , ste č aja , likvidacije i prestrukturiranja poduzeća ostati bez posla , ocijenivši ga realnim i ostvarivim. Istaknuto je kako je ovo prvi ovakav program kojeg donosi Federalna vlada u svim dosadašnjim mandatima. Predstavnici Sindikata , pak , nisu prihvatili garancije Vlade FBiH kako ć e Program biti proveden .

Inače , sinoćnoj sjednici su , u ime Vlade FBiH , nazočili članovi Ekonomsko - socijalnog vijeća federalni ministar rada i socijalne politike Radovan Vignjević (dopredsjednik Vijeća), federalni ministar financija Dragan Vrankić, federalni ministar energije , rudarstva i industrije . Izet Žigić, federalni ministar prometa i komunikacija Nedžad Branković i federalni ministar trgovine Maid Ljubović.

Kao gost, sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća nazočio je federalni premijer Ahmet Hadžipašić.

* * *

Sjednica Vlade FBiH je završena u 15.30 sati.