SARAJEVO, 19. APRILA (ONASA) -

Vlada Federacije BiH najavila je da će preispitati slučaj u kojem je, na snovu odluke Poreske uprave Federacije BiH i Vrhovnog suda Federacije BiH, sarajevsko izdavačko preduzeće "Avaz" d.o.o u federalni budžet moralo uplatiti oko milion konvertibilnih maraka (KM ) zaostalih poreskih obaveza iz 1997. godine.

Zamjenik premijera i ministar finansija Federacije BiH Nikola Grabovac izjavio je na današnjoj sjednici Vlade u Sarajevu, da će formirati posebnu komisiju koja će ispitati cijeli slučaj, u kojem je "Avaz" u federalni budžet uplatio 933.914 KM.

Preduzeće "Avaz" d.o.o Sarajevo, u čijem je izdanju izlazi i najtiražniji bh. list "Dnevni avaz", zatražilo je poništenje rješenja Poreske uprave, jer raspolaže novim dokazima da je Poreska uprava utvrdila neadekvatnu osnovicu za obračun poreza na dobit.

Prema navodima "Avaza", Poreska uprava je konstatovala da je u 1997. godini prodat ukupan tiraž svih šest novinskih izdanja ove kuće i porez obračunala na sumu zaraženu navodno prodajom cjelokupnog tiraža. "Avaz" raspolaže dokazima da 1997. godine nije prodao ukupan štampani tiraž svih šest izdanja, koji je iznosio oko deset miliona primjeraka. Remitenda, odnosno neprodati primjerci, tvrdi "Avaz" iznosili su oko 3,2 miliona primjeraka, a Poreska uprava na neprodate primjerke nije mogla obračunati porez na dobit.

SARAJEVO, 19. APRILA (ONASA) -

Agencija za bankarstvo Federacije BiH je tokom prošle godine, revidiranjem dozvola za rad, smanjila broj banaka u Federaciji BiH sa 44 na 38, konstatovano je na današnjoj sjednici Vlade Federacije BiH.

Vlada je danas prihvatila Izvještaj o radu Agencije za bankarstvo Federacije BiH u prošloj godini i Informaciju o stanju u bankarstvu Federacije BiH, zaključno sa 31. decembrom prošle godine. U ovim dokumentima navedeno je da je od Agencije za bankarstvo, zaključno sa 31. decembrom prošle godine, 30 banaka dobilo stalne dozvole za obavljanje bankarskih poslova, a osam banaka privremene dozvole.

Dozvole za rad prošle godine su ukinute Auro banci d.d. Vitez, Dubrovačkoj banci d.d Mostar, Orient banci d.o.o Sarajevo, Glumina banci d.d L jubuški i Hipotekarnoj banci d.d Sarajevo, a zbog pripajanja ovih banaka drugim bankarskim institucijama ili zbog njihovog spajanja u novu banku.

BH banci d.d. Sarajevo dozvola je ukinuta zbog neliklvidnosti, Srednjebosanskoj banci d.d Kiseljak i Kreditnoj banci d.d. Tuzla zbog nesolventnosti, te Kamel banci d.d. Tešanj zbog neusklađenosti kapitala.

Od Agencije za bankarstvo prošle godine su dozvole za rad dobile i dvije banke sa 100 postotnim inostranim kapitalom - Volksbank BH d.d Sarajevo i Bosna bank international d.d. Sarajevo.

Od 38 banaka, koliko sada posluje u Federaciji BiH, u privatnom i pretežno privatnom vlasništvu je 28 banaka, dok je deset u državnom i pretežno državnom vlasništvu.

Ukupna bilansna suma svih ovih banaka, prema bilansima stanja na dan 31. decembra prošle godine, iznosila je 3,7 milijardi konvertibilnih maraka (KM), dok je aktivni bilans iznosio 2,5 milijardi KM.

Kada su u pitanju federalne agencije, Vlada je danas imenovala novog direktora Agencije za privatizaciju Federacije BiH, te razriješila dužnosti zamjenika direktora ove agencije. Za direktora Agencije za privatizaciju Federacije BiH imenovan je Rešad Žutić, dosadašnji generalni direktor Tvornice rezervnih dijelova Vareš, a zbog odlaska na dužnost ministra pravde u Srednjebosanskom kantonu (SBK), Niko Grubešić razriješen je dužnosti zamjenika direktora Agencije za privatizaciju Federacije BiH.

Vlada je za narednu sjednicu odgodila izjašnjavanje o zahtjevu Agencije za privatizaciju Federacije BiH da se udio sarajevskog Unis Holdinga u preduzeću nastalom ulaganjem sa Volkswagenom AG privatizuje metodom tendera u maloj privatizaciji.

Federalna vlada u ranijem sazivu je donijela odluku da udio Unis Holdinga u ovom preduzeću privatizuje metodom tendera, ali u velikoj privatizaciji.